Ostatní

Dohoda o provedení práce – její klady a zápory

V České republice je stále víc lidí, kteří se nechávají zaměstnat formou dohody o provedení práce. Proč? DPP je v určitých situacích výhodná pro obě dvě strany. Co to dohoda o provedení práce vůbec je? Jaká jsou její pozitiva a negativa?

Dohoda o provedení práce (vzor)

DPP je pracovně-právní vztah, který využívají zaměstnavatelé pro občasné zaměstnání pracovních sil. Uzavírá se po dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, ve dvou vyhotoveních. U DPP nesmí pracovník překročit 300 hodin za rok. Výhodou pro zaměstnavatele je, že nemusí odvádět za pracovníka veškerá pojištění a daně, pokud jeho výdělek nepřesahuje 10 000 Kč za měsíc. Tudíž registrace na úřadu práce je pro zaměstnance, který si nechce sám platit pojištění, automatickou volbou. Pokud plánujete krátkodobou brigádu, DPP je ideální.

  • Výpovědní doba je 15 kalendářních dnů
  • Limit je 300 hodin za rok
  • Pojištění a daně platí zaměstnavatel za zaměstnance až při výdělku nad 10 000 Kč za měsíc

Přihlášení na úřadu práce

Na úřad práce se může zaregistrovat každý, kdo není v pracovně-právním vztahu a chce si najít zaměstnání. V místě vašeho trvalého bydliště je potřeba dojít osobně na úřad práce, kde vyplníte registrační formulář. S sebou si vezměte občanský průkaz, zápočtový list, potvrzení o výši průměrného výdělku nebo potvrzení o ukončení studia případně potvrzení o ukončení či přerušení samostatné výdělečné činnosti.

  • Pokud splníte podmínky stanovené zákonem, máte právo na podporu v nezaměstnanosti
  • Po registraci na ÚP za vás stát odvádí zdravotní pojištění
  • I při pobírání dávek podpory v nezaměstnanosti si můžete přivydělat, a to polovinu minimální mzdy
  • ÚP vás může z evidence vyřadit, pokud porušíte jejich podmínky

Teď už se jistě v této problematice budete lépe orientovat – vždy je dobré být před návštěvou Úřadu práce dostatečně informován.