Přestože se rok 2024 přehoupl do své druhé poloviny, nikdy není pozdě na to, ujistit se, že ve své autolékárničce vozíte vše, co je potřeba.
Pokuste se vyjmenovat všechny položky
Dokážete vyjmenovat všechny položky, které má obsahovat vaše autolékárnička? Schválně si otevřete Poznámky v telefonu, případně popadněte tužku a papír a zkuste je všechny napsat. Trochu vám napovíme: celkem jich je sedm.
Obsah autolékárničky pro rok 2024
Máte hotovo? Zkontrolujte si, že to, co jste napsali, se shoduje s následujícím seznamem:
- hotový obvaz s jedním polštářkem (3 ks)
- hotový obvaz se dvěma polštářky (3 ks)
- náplast hladká na cívce
- obinadlo škrtící pryžové
- rukavice (pryžové/latexové)
- izotermická fólie (min. 200 x 140 cm)
- nůžky zahnuté
Co z povinné výbavy autolékárničky zmizelo?
Nacházeli se ve vašem seznamu i další položky, o kterých jste byli přesvědčení, že na seznam patří? Nejste daleko od pravdy. Několik položek totiž z povinné výbavy autolékárničky skutečně zmizelo, a to konkrétně:
- šátek trojcípý
- náplast s polštářkem
- rouška plastová
Tyto položky se řadí k těm doporučeným. Stejně tak i více párů rukavic, které byste mohli v případě potřeby poskytnou spolujezdci a dalším účastníkům silničního provozu, kteří by se na místě nehody vyskytovali.
Kontrola autolékárničky
Při běžné silniční kontrole vás policie pravděpodobně vyzve také k tomu, abyste ji ukázali svou autolékárničku. Pokud bude neporušená a plně vybavená, není se čeho obávat. Dokonce nemusíte řešit ani její prošlou platnost. Jestliže autolékárnička po expiraci splňuje to, že je plně vybavená a neporušená, nic se neděje.
Pokuta
V případě, že autolékárničku vůbec nevlastníte, je poškozená nebo v ní nějaké věci chybí, připravte se na to, že můžete obdržet pokutu až ve výši dvou tisíc korun. Protože za autolékárničku zaplatíte okolo 300 korun, je rozhodně lepší si ji pořídit a vozit ji neustále ve voze. Seženete ji v e-shopech, na benzinových pumpách i v kamenných prodejnách.
Kam s autolékárničkou
Aby nedošlo k poškození obsahu vaší autolékárničky, vozte ji na takovém místě, kde bude chráněna před slunečními paprsky, navlhnutím a případným znečištěním. Schovat ji můžete pod sedačku řidiče, do schránky před sedadlem spolujezdce nebo do kufru. Všechna zmíněná místa zajistí lékárničce bezpečné uložení a v případě potřeby ji budete mít po ruce.
Autolékárnička versus motolékárnička
Pokud řídíte nejen automobil, ale také motorku, jistě víte, že autolékárnička a motolékárnička rozhodně není totéž. Obsah motolékárničky je následující:
- hotový obvaz s jedním polštářkem
- hotový obvaz se dvěma polštářky
- obinadlo škrtící pryžové
- rukavice (pryžové/latexové)
Zatímco v autolékárničce je nutné vozit více kusů obvazů, v motolékárničce stačí mít od každé položky pouze jeden kus. Možností, kam na motorce umístit motolékárničku, není mnoho. Jediné místo, které se nabízí je prostor pod sedačkou. Protože je motolékárnička oproti autolékárničce menší, zaplatíte za ni přibližně o polovinu méně.
Máte přehled o tom, v jakém stavu je vaše autolékárnička a co vše se v ní nachází? Pro jistotu ji zkontrolujte a ujistěte se o tom, že v ní je skutečně vše, co má. Zároveň si zkontrolujte i další předměty, které spadají do povinné výbavy. Před tím, než se vydáte na cestu autem do zahraničí, se podívejte také na to, co u sebe v automobilu musíte v zahraničí vozit. Někde je například součástí povinné výbavy také hasicí přístroj.
Zdroj textu: www.rixo.cz, www.portalridice.cz
Zdroj foto: www.freepik.com