Jak připravit auto na jaro?
Tipy & rady

Jak připravit auto na jaro?

Jaro se pomalu, ale jistě blíží a s ním přichází také nezbytná očista vozu a jeho příprava na nadcházející sezónu. Na co byste v rámci příprav auta na jaro rozhodně neměli zapomenout?

Přezutí na letní pneumatiky

S příchodem jara je nutné přezout na letní pneumatiky. Tento úkon se samozřejmě netýká majitelů automobilů, kteří jezdí na celoročních pneumatikách. Ti mohou tento krok přeskočit a rovnou se vrhnout na další. Nicméně ti ostatní by neměli zapomenout na včasné přezutí. Letní pneumatiky jsou ideálními společnicemi do vyšších teplot, ale poradí si také s mokrou vozovkou. Pokud byste si nechali zimní pneumatiky i na léto, zbytečně byste si je opotřebovali.

Podívejte se pod kapotu

Jakmile budete mít přezuto, podívejte se pod kapotu a zkontrolujte, že vše je na svém místě a všechny kapaliny jsou doplněné. V případě, že budou hladiny motorového oleje, chladící či brzdové kapaliny nízké, neváhejte je doplnit. Také vyměňte zimní směs do ostřikovačů za letní.

Zkontrolujte stav světel

Dejte si práci také s kontrolou všech světel. Výměna žárovek je snadná a nebudete se muset při řízení v noci bát, že vám některá světla nesvítí tak, jak by měla.

Vyzkoušejte stěrače

Jak jsou na tom vaše stěrače? Dala jim zima zabrat? Raději zkontrolujte, zda jsou v pořádku a drží na místě. Jejich případnou výměnu je lepší vyřešit před tím, než vás během cesty zaskočí liják.

Jak je na tom klimatizace?

Aby pro vás byla každá cesta pohodlná a příjemná, nezapomínejte ani na pravidelnou kontrolu klimatizace. Alespoň jednou ročně je nutné ji vyčistit. Zanedbaná klimatizace u vás může spustit alergickou reakci a nepříjemné podráždění očí a bolest hlavy.

Podvozek

Během zimních měsíců dostává podvozek auta pořádně zabrat. Písek, sůl, sníh i kamínky se mohou dostat do každé skulinky. Proto je nezbytné podívat na podvozek po zimě zblízka a při té příležitosti zkontrolovat také brzdy.

Nahlédněte do technického průkazu

Hlídáte si platnost technické kontroly? Když už budete věnovat čas kontrole svého vozu, nahlédněte při té příležitosti také do technického průkazu a ujistěte se, že je technická kontrola platná. Blíží-li se datum její expirace, ihned si do kalendáře poznamenejte, kdy je nutné ji vyřídit. Její platnost samozřejmě můžete vyčíst i z registrační značky.

Nastolte pořádek v interiéru

Nashromáždili se vám v autě během zimy parkovací lístky, tašky, rukavice, účtenky a další hromada věcí? Vše, co nepotřebujete, nekompromisně vyhoďte, interiér vyluxujte, koberečky pořádně vyklepejte a na pomoc si vezměte i speciální spreje a hadřík z mikrovlákna a celou palubní desku i další části interiéru zbavte prachu a následně naleštěte.

Zajeďte si do myčky

To nejlepší si samozřejmě nechte nakonec – očistu svého vozu a jeho přípravu na další sezónu završíte v myčce, kde automobil umyjete od podvozku až po střechu. Zvolit můžete samoobslužnou myčku či tu plně automatickou.

Zkontrolujte povinnou i doporučenou výbavu vozu

Než se vydáte vstříc novým dobrodružstvím, ujistěte se, že máte povinnou výbavu. Ta zahrnuje:

  • autolékárničku
  • výstražný trojúhelník
  • reflexní vestu
  • rezervní kolo

Kromě těchto položek se vyplatí s sebou vozit také doporučenou autovýbavu, která obsahuje:

  • hasící přístroj
  • startovací kabely
  • tažné lano
  • náhradní žárovky
  • náhradní pojistky

Chystáte-li se v létě na evropský roadtrip, zjistěte si, v jakých zemích je povinné vozit s sebou hasící přístroj a nezapomeňte si ho přidat do vozu.

Dopřejte svému vozu zaslouženou jarní očistu a připravte ho na novou sezónu. V čistém a voňavém autě bude každá jízda příjemná a nezapomenutelná.

Zdroj foto: www.freepik.com