Novinky

BMW a Mercedes chtějí spolupracovat na elektromobilu

BMW uvažuje nad spoluprací s Mercedesem, která by spočívala v vývoji nové platfromy pro dostupnější elektromobil i2.

BMW a Mercedes?

Téměř všechny automobilky se dnes snaží najít způsob, jak co nejvíce optimalizovat svou výrobu a tím i ušetřit. Proto často vznikají na první pohled zcela nemožné spolupráce, jako například nyní mezi BMW a Mercedesem, tedy odvěkými rivaly. Ti nyní spolupracují nejen v oblasti služeb mobility, ale také ve vývoji autonomních systémů.

Nejnovější informace však hovoří o tom, že by vzájemnou spolupráci posunuli ještě dál a začali by se sdílením platforem. Na začátku roku se mluvilo o platformě pro kompaktní vozy, ovšem nyní se mluví o zcela unikátní platformě učené pro elektromobil. Elektromobily budou pro oba výrobce do budoucna klíčové, ovšem jejich vývoj je velmi nákladný. Nabízí se proto spolupráce mezi oběma výrobci pro co největší ušetření, jako je tomu například mezi Volkswagenem a Fordem.

Zajímavý výsledek

V médiích se samozřejmě okamžitě začalo řešit, jaký bude výsledek takové spolupráce a mnoho z nich mluví o BMW i2, tedy levnější verzi i3, která by měla přijít k roku 2024. Cenovka tohoto vozu by neměla vyšplhat nad 30 tisíc eur a dojezd bude okolo 300 kilometrů.

Daimler samozřejmě postaví na stejné bázi také vlastní model, přičemž oba dohromady by měly prodejně přesáhnout půl milionů kusů ročně. Pokud bude vše šlapat, automobilky se nebudou bránit společné kooperaci i pro další projekty. Jsme tedy velmi zvědaví, jako to dopadne.

Mercedes by pak na stejné platformě postavil i svůj automobil. Oba model aby pak měly dohromady přesáhnout 500 tisíc prodaných kusů. Navíc, zdaří-li se tato spolupráce, automobilky se nebrání jejímu pokračování.