Ostatní

Integrální, výklopná nebo enduro? Jakou helmu vybrat?

Helma patří k základnímu moto vybavení každého motorkáře a její velikost rozhodně není jediným parametrem, který by vás měl zajímat. Důležitý je i typ moto helmy a materiál, z jakého je vyrobená (ostatně to platí i u chráničů). Měli byste si pořídit integrální, výklopnou nebo enduro přilbu? Vybírat byste měli především podle typu motorky.

Integrální přilba

Integrální helma je vhodná především na sportovní jízdu a na okruh. Většinou jsou tyto helmy k dostání v atraktivních „závodních“ designech a patří k nejbezpečnějším, jelikož jsou určené pro rychlou jízdu. Z tohoto důvodu musí taková přilba opravdu dobře a pevně sedět na hlavě. Vyrábí se z těch nejkvalitnějších materiálů, které jsou zároveň poměrně lehké.

Je jasné, že integrální přilba není vhodná k dlouhodobému nebo snad celodennímu nošení. Důraz je kladen na maximální bezpečnost, nikoliv na pohodlí. I přesto patří k nejoblíbenějším přilbám vůbec.

Výklopná přilba

Výklopná přilba je už podstatně komfortnější než integrální. Bradovou část je možné vyklopit směrem nahoru, takže vám umožní se občerstvit nebo komunikovat bez toho, abyste ji museli sundávat. Snadno do ní zasunete ochranné brýle a i její nasazování je o mnoho pohodlnější než u integrální přilby.

Nevýhodou tohoto typu přileb je fakt, že kvůli složitější konstrukci a pohyblivým částem je náchylnější k závadám. U kvalitnějších přileb je však toto riziko naprosto minimální. Jsou o něco těžší než integrální helmy.

Enduro přilba

Enduro přilby jsou přilby určené k jízdě v terénu. Mají podobnou konstrukci jako integrální helmy, navíc ale mají nastavitelný kšilt proti slunci a blátu a výklopné hledí. Patří k nejlehčím přilbám s dobrým ventilačním systémem a vysokou odolností. K enduro přilbě budete muset přikoupit ještě brýle.

Na druhou stranu jsou tyto přilby vhodné pouze do terénu a na krátké přejíždění po silnici. Kšilt by vám při rychlejší jízdě vlivem odporu větru otáčel hlavu.