Ostatní

Jak často kontrolujete stav svého turbodmychadla?

Mít motor s turbodmychadlem je snem každého automobilového fanouška. Nápis indikující přítomnost dané součástky v motoru je znakem jedinečného výkonu a sportovního genu vozidla. Dnes se samozřejmě turbodmychadla dávají téměř do každé pohonné jednotky, neboť mají nenásilnou cestou nahradit výkon.

K čemu turbodmychadlo slouží?

Většinou se jedná o součástku, která se stará o přeplňování motoru, tedy o zvýšení tlaku v pracovním prostoru v průběhu sání. Díky tomu do komory může vstoupit daleko větší množství paliva a zároveň vzduchu, což samozřejmě značí vyšší výkon. Hlavní výhodou je výrazné zvýšení výkonu motoru ve vztahu s malou velikostí a hmotností turbodmychadla.

Nemusíte si pořizovat turbo nové

Samotné turbo je ovšem velice složitá mechanická součástka, která je náchylná na závady. Například stačí, aby se do něj dostalo pár zrnek písku nebo jiných nečistot, a turbodmychadlo se vlivem vysokých otáček velmi rychle zničí. Naštěstí si nemusíte pořizovat nové. Řešením jsou i repasovaná turbodmychadla, která jsou prakticky stejně dobrá jako výrobní kusy. Repasy provádějí zkušení pracovníci za pomoci dílů špičkové kvality a s odpovídajícími technologiemi.

Máte k dispozici i součástky pro můj vůz?

Možná vám v mysli vyvstane otázka, zda je k dispozici repasované turbodmychadlo právě pro váš automobil. Diverzita značek na tuzemském trhu je totiž obrovská, a proto by mohl být zdánlivý problém sehnat správnou součástku. U některých koncernových motorů, které jsou jednotné pro více značek, jsou však komponenty pohonné jednotky naprosto totožné. Například repasované turbo pro motory 1.9 TDI nebo 2.0 TDI je shodné pro automobily značek Škoda, Audi i Volkswagen. Stačí si pohlídat výpis konkrétních modelů a nemůžete udělat chybu.

Nepodceňujte pravidelné servisní prohlídky, při kterých by vám automechanik měl prohlédnout i turbodmychadlo. Jeho výměna není levnou záležitostí, a proto byste o něj měli zvlášť pečovat.