Jak jet do Řecka autem?
Zahraniční destinace

Jak jet do Řecka autem? Tipy a triky na cestu

Víte, kde budete trávit letošní letní dovolenou? Pokud prozatím nemáte žádné plány, máme pro vás atraktivní tip. Co takhle vyrazit autem do Řecka?

Naplánujte si trasu

Než se vydáte na cestu, čeká vás pečlivé naplánování a promyšlení trasy. Tou nejlepší možností je cesta přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Makedonii. Jestliže ale máte hodně dní nevyčerpané dovolené a chcete cestu pojmout spíše jako příležitost k evropskému roadtripu, můžete spojit cestu do Řecka také s návštěvou Chorvatska a Albánie. V obou případech na vás čeká příjemné koupání a krásné pláže.

Další možností je využití trajektu. Tak si ušetříte trochu času za volantem a stihnete navštívit více míst. Stačí místo do Řecka zavítat nejprve do Itálie, případně z Řecka odjet o něco dříve a trajekt na trase Řecko – Itálie využít až při zpáteční cestě. Variant trasy do Řecka existuje skutečně nespočet. Stačí si otevřít mapy v mobilu a pustit se do plánování.

Co budete potřebovat?

Aby byla vaše cesta bezproblémová, sbalte si vše potřebné. Kromě autovýbavy si samozřejmě nezapomeňte ani cestovní doklady a plavky. Dobrou zprávou je, že do všech zemí, které projedete, můžete cestovat s platným občanským průkazem.

Výhody cesty autem do Řecka

Prvním důvodem, proč se do Řecka vydat vlastním vozem, je svoboda, kterou vám toto rozhodnutí přinese. Cestou se můžete zastavit skutečně kdekoliv se vám zachce a trasu si naplánovat také zcela podle svého. Svůj vůz samozřejmě využijete i na místě a budete se jím moci vydávat na vzdálenější pláže, ale třeba se vypravit také za památkami. Cesta ve více lidech je samozřejmě také finančně výhodnější. Pokud mezi sebe rozpočítáte výdaje na pohonné hmoty a platby mýtného, cesta vás přijde mnohem levněji než koupě letenek.

Jak se chovat v Řecku za volantem

Pravidla řeckého silničního provozu jsou velmi podobná těm v České republice. Na dálnici můžete jet maximální rychlostí 130 km/h, v obci 50 km/h a mimo obec 90 km/h. Za volantem je tolerován alkohol do 0,2 %. Přesto si raději sklenku alkoholu odpusťte úplně. Když totiž tuto hranici překročíte, čeká vás nemalá pokuta. To samé platí o dalších pravidlech silničního provozu. Při překročení rychlosti vás čekají pokuty od 20 do 750 euro. Nezapomínejte ani na používání bezpečnostních pásů a odložení telefonu z ruky při řízení. Nemalá pokuty vás čekají i v případě, že zaparkujete někde, kde nemáte.

Jak dlouho na cestě strávíte?

Jestli se na dovolenou vydáte v létě, počítejte s tím, že na některých místech se zdržíte kvůli kolonám. Pokud by nastaly ideální podmínky a vy byste se do Řecka vydali nejkratší a nejrychlejší cestou, dojeli byste na místo za 15 hodin. Ve více řidičích se dá tato jízda zvládnout za jeden den. Abyste ovšem po příjezdu do cílové destinace nešli rovnou dospat cestu, co takhle si naplánovat několik zastávek a třeba si dopředu zamluvit i nějaké ubytování? Oblíbené jsou zastávky v Maďarsku, kde si můžete odpočinout v některých z mnoha termálních lázní. Samozřejmě ale můžete zastavit třeba rovnou na Slovensku, případně dojet na jeden zátah do Chorvatska a poté pokračovat třeba již přes zmíněnou Albánii.

Při cestě do Řecka vlastním vozem není cílem dostat se do cíle co nejrychleji, ale vychutnat si již samotnou cestu. Čím pečlivěji si trasu naplánujete a přidáte do ni zastávky, tím příjemnější pro vás řecký roadtrip bude a přivezete si z něj spoustu vzpomínek. Začněte svou letní dovolenou plánovat již nyní a vyberte si kvůli ní naspořenou dovolenou. Uvidíte, že cesta do Řecka autem bude stát za to.

Zdroj textu: www.sixt.co.uk, www.havex.cz

Zdroj foto: www.freepik.com