Jak vybrat vhodný autošampon?
Tipy & rady

Jak vybrat vhodný autošampon?

Výměnu zimních kol za letní máte již pravděpodobně za sebou, ale co jarní očista vozu? Po zimě si váš automobil rozhodně zaslouží pořádně umýt, což se neobejde bez kvalitního autošamponu.

Proč nepodcenit výběr autošamponu?

Samozřejmě můžete svůj vůz omýt prvním autošamponem, jenž vám padne pod ruku. Pokud ale chcete, aby měl proces mytí trvalejší efekt a auto bylo skutečně zbaveno všech nečistot, dejte si s výběrem vhodného autošamponu práci. Nebudete toho rozhodně litovat.

Účinnost

Tím nejdůležitějším, na co by se při výběru autošamponu měla soustředit vaše pozornost, je účinnost produktu. Od přípravku čekáte, že vaše auto dokonale zbaví nečistot, bude šetrný k laku a třeba také k životnímu prostředí. Někdo si chce práci při mytí automobilu ušetřit a rovnou chce sáhnout po autošamponu, který v sobě obsahuje vosk. Proto v prvé řadě důkladně čtěte popis výrobku a zaměřte se na jeho složení.

Jakou hodnotu pH potřebujete?

Tou nejlepší volbou je autošampon, jenž má neutrální pH. Tím je totiž zaručeno, že při mytí nedojde k poškození žádné části vozidla. Obecně se dá prohlásit, že drtivá většina autošamponů má pH neutrální, ale raději si skutečně pečlivě přečtěte etiketu a ujistěte se, že vámi vybraný produkt to skutečně splňuje.

Od čeho raději ruce pryč

U pečlivého čtení etiket ještě chvíli zůstaneme. Kromě toho, co by mělo být uvedeno na produktu, si totiž musíme říci také o tom, co by na něm být uvedeno raději být nemělo. Přestože si chce každý majitel svůj vůz skutečně dokonale umýt a zbavit nečistot, určitě nestojíte o to, aby došlo k natolik pečlivému procesu čištění, že by nastalo poleptání povrchu. Tento jev riskujete při koupi autošamponů s obsahem hydroxidu sodného a hydroxidu draselného. Proto od nich dejte raději ruce pryč.

Poměr ceny a výkonu

Velkou roli při výběru autošamponu hraje samozřejmě i to, kolik za něj zaplatíte. Cena není ale spolehlivou veličinou, podle které se řídit. Místo toho, abyste sahali automaticky po tom nejlevnějším výrobku na trhu, sáhněte po tom, který vám nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu. Dražší autošampony vám mohou vydržet na mnohonásobně více použití než ty nejlevnější, a proto vás ve finále přijdu levněji. Při výběru autošamponu proto přihlížejte i k tomu, na kolik použití vám jedno balení vydrží.

Vůně

Protože do kontaktu s autošamponem budete přicházet pravidelně, měla by se vám líbit jeho vůně. Podobně jako si kosmetické produkty nevybíráte pouze podle ceny a obalu, ale také podle vůně, i aroma u autošamponů je důležité. Proces mytí auta bude totiž mnohem příjemnější, když vám bude autošampon vonět.

Autošampon s voskem, či bez vosku?

Otázkou, která se při výběru autošamponu nabízí, je také to, zda sáhnout raději po produktu s obsahem vosku či nikoliv. Odpověď ovšem není jednoznačná, protože záleží na preferencích jednotlivých majitelů. Jde-li vám pouze o to, aby se dal daný autošampon používat k pravidelnému mytí vozu, po kterém následuje aplikace vosku a dalších přípravků, sáhněte po obyčejném šamponu na automobily bez obsahu vosku. Chcete-li ovšem vozidlu rovnou dodat ochrannou vrstvu či vyšší lesk, sáhněte po autošamponu s obsahem vosku.

Když si dáte s výběrem vhodného autošamponu práci a vezmete v potaz veškerá výše zmíněná kritéria, najdete přípravek, který váš vůz spolehlivě zbaví nečistot, dodá mu lesk a práce s ním pro vás bude příjemná a bezproblémová.

Zdroj textu: www.autozone.com, www. limaxcar.com

Zdroj foto: www.freepik.com