Tipy & rady

Jak zazimovat motorku? Připravte svou krásku na zimu s řádnou porcí pečlivosti

Pro milovníky jednostopých strojů jsou zimní měsíce těmi nejméně oblíbenými. Odloučení od motorky může být smutné a dlouhé, ale jakmile ji uložíte k zimnímu spánku, můžete věnovat čas plánování dalších dobrodružství a sepsat si seznam míst, která musíte se svou mašinou projet. Abychom ale nepředbíhali, pojďme se společně podívat na to, jak motorku správně zazimovat.

Po sezóně motorku pečlivě nablýskejte a zbavte nečistot

Začněte tím, že popadnete hadr a čisticí prostředky a celou motorku zbavíte nečistot, jež se na ni během sezóny usadily. Čím pečlivější při čištění motorky budete, v tím lepším stavu ji na začátku příští sezóny najdete. Nezapomeňte na důkladné promazání řetězu a olejem promažte i další součásti motorky.

Nezapomeňte na kontrolu pneumatik

Motorku sice ukládáte na zimu a nebudete ji používat, ale to neznamená, že zcela opomenete pneumatiky. Zkontrolujte tlak, a je-li to nutné, dofoukněte je. Aby na vás v nové sezóně čekaly pneumatiky v top stavu, nechte svou jednostopou krasavici odpočívat na speciálním stojanu na motorky.

Co s baterií? Uchovávejte ji na suchém místě

Aby vám motorka po zimní pauze šlapala, jak má, nezapomeňte před zazimováním vyjmout akumulátor a uložit ho na suché místo. Výrobci uvádějí, že nejlepší jsou pro akumulátory teploty od deseti do patnácti stupňů Celsia. Protože se bude akumulátor přes zimu vybíjet, jednou měsíčně zkontrolujte, jak je na tom a dobijte ho.

Čím pečlivěji svou motorku zazimujete, tím snazší bude její návrat na silnice po několikaměsíční pauze. Nejste-li zdatní kutilové a mechanici, sjednejte si po zimě schůzku v nějakém servisu, kde motorku podrobí důkladné prohlídce a zkontrolují její stav. Aby byla každá vaše vyjížďka bezpečná, je perfektní stav vašeho stroje naprosto nezbytný.