Tipy & rady

Kontrola motorky před jízdou krok za krokem

Patříte k motorkářům, kteří usedají na svůj stroj a rovnou se vydají na cestu? Nebo spadáte do skupiny motorkářů, kteří si svou mašinu před každou jízdou pečlivě zkontrolují? Kontrola motorky před jízdou rozhodně není na škodu. Pojďme si ji projít krok za krokem.

Vypadá motorka na první pohled v pořádku?

Začněte tím, že se na svou motorku podíváte jako na celek a zhodnotíte, jak vypadá. Jakmile se pokocháte jejími krásnými liniemi, zaměřte se na to, zda je čistá, vše je na svém místě a není pod ní louže. Ta totiž nikdy nevěstí nic dobrého. Pokračujte kontrolou pneumatik, registrační značky a následně se zaměřte na kontrolu oleje, brzdové kapaliny a pozornost věnujte také motoru a řetězu.

Připravte si vše, co budete na cestu potřebovat

Po kontrole motorky nezapomínejte na další důležitou kontrolu – dokumentů a dokladů. Samozřejmě s sebou musíte mít základní trojici – tedy řidičský průkaz, zelenou kartu a malý techničák. Kromě toho je nutné přibalit si také občanský průkaz, který ale většina z vás jistě nosí neustále v peněžence.

Nezapomeňte na povinnou výbavu

Přestože by se mohlo zdát, že nyní jste již připraveni na cestu, věnujte ještě chvilku také kontrole povinné výbavy. Máte s sebou motolékárničku a výstražnou vestu? Ano? Tak to je pak již vše a můžete se konečně vydat na cestu.

Kontrolu motorky, povinné výbavy a nezbytných dokumentů byste měli v ideálním případě provádět před každou jízdou. Dobrá zpráva je, že tento proces se brzy stane natolik automatickým, že o něm nebudete přemýšlet a provedete ho takzvaně na autopilota. Abyste byli během řízení motorky v klidu a pohodě, nezapomeňte se přesvědčit o tom, že i váš motorkářský stejnokroj je v kondici a nejsou na něm patrné známky přílišného opotřebení či jiného poškození.