Tipy & rady

Jak žít s elektromobilem bez domácí nabíječky?

Je vůbec možné používat elektromobil bez vlastní domácí nabíječky. Ano, je, ale připravte se na to, že budete mít jeho používání výrazně ztížené.

Domácí wallboxy jsou něčím, co je naprosto nezbytné. Zejména v Česku, kde síť nabíjecích stanic pro elektromobily není tak hustá jako v některých jiných zemích Evropy. Co ale dělat, když svůj elektromobil nemůžete nabít doma? V následujících řádcích vám to ukážeme.

Co dělat bez domácí nabíječky?

Nabíjení elektromobilu v domácích podmínkách vám výrazně usnadní jeho používání. Když ale nabíječku nemáte k dispozici, je to mnohem náročnější. Zejména v malých městech, kam se ještě nabíjecí stojany často nedostaly. Dá se tedy se stojanem vůbec přežít? Ano, dá. Bude to ale chtít trošku snahy a improvizace.

Na internetu totiž už dnes můžete najít aplikace, které vám ukáží nejbližší dobíjecí místa. Jestliže využíváte vaše auto pro cesty do práce nebo na nákup, budete muset parkovat právě v těchto místech. V některých případech můžete narazit i na soukromé nabíječky, které si můžete pronajmout od jejich majitelů. Tato služba u nás sice není tak rozšířená, ale v zemích na západ od nás se tento trend postupně rozvíjí. Dá se tedy počítat s tím, že i u nás brzy dojde k jeho rozšíření.

Život ve velkém městě

Můžete také využít nabíjení SVJ bytové domy. Především pokud ve vaší lokalitě žije více majitelů elektromobilů, budete mít práci výrazně usnadněnou. To samé platí i v případě, že využíváte elektromobil vašeho zaměstnavatele. Ten totiž bude muset zajistit také nabíjecí místa, která zpravidla naleznete na parkovišti u vašeho zaměstnání.

I jako osobní vlastník ale budete mít práci výrazně zjednodušenou. Především v případě, pokud žijete ve velkém městě. Například v Praze už dnes můžete poměrně jednoduše narazit na nabíjecí stanice. Díky tomu tak můžete zaskočit na nákup, zaparkovat u nabíječky a během nakupování zároveň také dobít svůj elektromobil. Podobně slouží například moderní chytré lampy, kterých především v Praze rapidně přibývá.