Ostatní

Jaké moto oblečení? Enduro bunda vs. dres

Stejně tak jako v módním tak i v motocyklovém světě platí, že existuje široká škála druhů oblečení s různými styly a jinými určeními. Stejně jako u běžného oblečení si tak nelze vybrat nepatřičné oblečení do určité situace – na pláži ve „vaťáku“ a na sjezdovce v kraťasech nikoho neuvidíte. Stejně tak na motokrosové trati nikdo nepojede v kožené kombinéze a na okruhu málokdy spatříte někoho v MX přilbě a obuvi. Každá situace vyžaduje své prostředky, a tak se v tomto článku pojďme podívat, jak se vybavit na cestování, ale hlavně do terénu.

Výběr moto oblečení je řízeno třemi faktory – praktičností, vzhledem a pohodlím pro jezdce. Pojďme srovnat dva typy vrchního dílu oblečení – MX dresy a enduro bundy. Vzhledem k praktičnosti je zřejmé, že moto bunda určená pro enduro jezdce je praktičtější volbou díky množství kapes. Dresy jsou zase jednodušší na „údržbu“ a většinou i levnější. Pokud však již dres máte a rozhodli jste se s endurem více „cestovat“, vhodnou koupí je pak moto batoh, který nahradí úložné prostory, které váš dres nemá.

Vzhled je subjektivní a tak je v tomto ohledu těžké radit. Někteří lidé vybírají dražší značky, jiní se snaží sladit barevné kombinace svého motocyklu nebo týmu a jiní jsou věrni své tovární značce, a tak se na jejich oblečení vyjímá například logo Husqvarna. Záleží na každém, jaké jsou jejich finanční možnosti a požadavky na design jejich oblečení. Širší výběr barev a vzorů jistě nabízejí dresy, avšak dnes si lze vybrat i mnoho barevných kombinací bund.

Posledním a možná nejdůležitějším faktorem pro výběr moto oblečení je jezdcovo pohodlí. Zde opět trochu záleží na situaci. Na trati je potřeba, aby jezdec měl maximální volnost v pohybu a oblečení by ho nemělo nijak omezovat, což splňují právě dresy. Pod ty je pochopitelně možné využívat chrániče např. ramenní chrániče, které jinak pod běžnou bundu tak lehce nedostanete. Naopak bundy již lehkou a základní ochranu nabízejí, včetně ochrany před vlivy počasí, které zase na trati nevyužijete.