Kde stojí budova McLarenu?
Doporučujeme

Kde stojí budova McLarenu a čím je zajímavá?

Britská automobilka McLaren vznikla v roce 1963 a ve světě automobilového průmyslu se stále jedná o zvučné a slavné jméno. Velkou pozornost k sobě přitahuje také budova ústředí ve Wokingu.

Moderní zázemí ve Wokingu je ukázkou promyšleného designu

Technologické centrum společnosti McLaren bylo postaveno před dvaceti lety, ale stále k sobě přitahuje spoustu pozornost. Proč? Připravili jsme pro vás výběr těch nejzajímavějších faktů, jenž se k této budově vážou. Ve městě Woking v hrabství Surrey se nachází ředitelství McLaren Group, které tvoří dvě budovy: Technologické centrum (MTC) a Výrobní centrum, kde vznikají vozy McLaren Automotive. Při zadání zakázky na tuto stavbu znělo zadání poměrně jednoduše: z 90 % měla výsledná stavba připomínat stavbu NASA, z těch zbylých deseti výtvor od Disney.

Jezero nedaleko budovy

V blízkostí zázemí McLarenu se nachází ohromné jezero, které pojme neuvěřitelných 30 milionů litrů vody. Motoristický pořad Top Gear uvedl zajímavé přirovnání. Pokud byste každý den vypili dva litry vody, voda z jezera by vám vystačila na více jak 41 000 let. Samozřejmě že přítomnost jezera má i svůj význam. Voda z něj pomáhá ochlazovat budovu a odvádět z ní teplo.

Budovu obklopují ohromné pozemky

Není to ale pouze nekonečné jezero, které se v blízkosti budovy McLarenu rozkládá. Budovy ve skutečnosti zabírají jen minimum nekonečného, více jak 50 hektarů velkého pozemku. Protože společnosti záleží na životním prostředí, na pozemcích okolo budovy McLarenu bylo vysázeno více jak 100 000 stromů.

Bývalá pštrosí farma

Zajímá vás, co se na pozemku ústředí firmy McLaren dříve nacházelo? Možná vás překvapí, že se jedná o bývalou pštrosí farmu.

Smysl pro detail

Nejsou to ale pouze dokonalé sportovní vozy, které jsou promyšlené a navržené do sebemenších detailů. Společnost McLaren si dala skutečně záležet také při navrhování svého ústředí. Při pohledu shora je možné si povšimnout, že již zmíněné jezero vytváří s budovou Technologického centra dokonalý kruh.

Filmová hvězda

Nevíte, jak Technologické centrum společnosti McLaren vypadá? Možná jste ho zahlédli v nějakém americkém filmu. Díky svému netradičnímu vzhledu je totiž oblíbenou kulisou filmařů.

Inspirace legendami

Na pozemcích ve Wokingu, kde se rozkládá ústředí společnosti McLaren, se nachází více než 25 historických vozů značky McLaren a stovky trofejí Grand Prix. Tyto automobily a trofeje mají sloužit jako inspirace pro zaměstnance a zároveň mají okouzlovat návštěvy.

Použitý materiál a hodiny práce

Zajímá vás, kolik materiálu bylo na stavbu MTC použito a kolik hodin trvaly práce na její stavbě? Jen sklo zabírá přibližně 43 metrů čtverečních v celé budově MTC a samotné práce na stavbě MTC trvaly 2 miliony hodin.

Příjemná letní procházka v té nejlepší společnosti

Pokud byste se v létě vydali na procházku v blízkost McLaren Parku, potkali byste přibližně 350 motýlů. Každoročně je možné v tomto parku spatřit okolo 25 druhů motýlů. Toužíte-li po příjemné procházce přírodou, při které narazíte na pestrobarevně zbarvené motýli a budete se zároveň moci kochat pohledem na nekonečné lány zeleně, podnikněte roadtrip po anglickém venkově.

Zázemí společnost McLaren je do nejmenších detailů propracované, moderní a okouzlující. Přestože budova MTC byla postavena již před 20 lety, stále se řadí k moderním stavbám a její design je jedinečný a velmi působivý. Vyzvednout ale musíme i fakt, že společnost se zajímá o životní prostředí a kromě vysázených stromů je pozemek okolo ústředí domovem mnoha živočichů.

Zdroj textu: www.mclaren.com, www.topgear.com

Zdroj foto: www.unsplash.com