Tipy & rady

Rady a tipy (ne)jenom pro začínající motorkáře

Každý někdy začínal, a pokud ve svém okolí neměl starší kolegy motorkáře, od kterých by se mohl učit, musel si na řadu věcí přijít sám. Abyste se nemuseli poučovat ze svých chyb, které jsou mnohdy velmi bolestivé, máme pro vás manuál pro začínající motorkáře.

Kvalitní oblečení a výbava jsou nepostradatelné

Myslíte si, že na krátkou jízdu není potřeba oblékat si helmu, motorkářskou kombinézu, rukavice ani motorkářské boty? Věřte nám, že silniční lišej není něco, co byste chtěli zažít na vlastní kůži. Nikdy dopředu nevíte, na jaké bezohledné řidiče narazíte a případná nehoda tak nemusí být vaše vina. Při srážce s vozidlem byste to ale byli vy, kdo by ji odnesl hůř. Proto se oblečte do plné výbavy vždy, i když jedete třeba jen pět minut.

Po delší pauze se do sedla vracejte pomalu

Odpočívala vaše motorka přes zimu v garáži a vy se již nemůžete dočkat první jarní projížďky? Tuto nedočkavost samozřejmě plně chápeme, ale nezapomínejte na to, že jízda na motorce je jako jízda na kole. Nezapomíná se, ale musíte si ji nejprve připomenout. Pomalé nástupy zpátky do sedla dodržují i zkušení a ostřílení jezdci – a rozhodně se nejedná o žádnou potupu.

Rychlá jízda z vás borce neudělá

Správný motorkář ví, že může jet pouze tak rychle, aby měl svou mašinu zcela pod kontrolou. Dokud nebudete mít ovládání své motorky zcela pod kontrolou, nejezděte rychleji, než na kolik se cítíte. Zejména po zimě může dojít k přílišnému namotivování, které často končí zbytečnou nehodou. Jezděte vždy pouze tak, abyste byli v naprostém souladu se svojí motorkou a znali její i svoje limity.

Závěrem snad ani není nutné dodávat, že při jízdě na motorce je nutné dodržovat silniční předpisy a respektovat aktuální podmínky na silnici. Jen tak se z každé projížďky vrátíte spokojení, šťastní, ale hlavně zdraví.