Tipy & rady

Na motorce bezpečně: Situace, kterých byste se měli vyvarovat

Rádi si vychutnáváte víkendové projížďky na své mašině a proháníte se po silnicích s větrem o závod? Jízda na motorce je pro řadu jezdců natolik návyková a osvobozující, že si ji lidé dopřávají téměř za každého počasí. Ani roky zkušeností ale nezajistí, že jízda proběhne bez nehod. Naučte se předvídat různé situace a vyhněte se nebezpečí.

Okolo parkujících aut projíždějte v bezpečné vzdálenosti

Mohlo by se zdát, že vyjmenováváme motorkářské desatero, na které si možná ještě vzpomínáte z autoškoly. Ale opakování je matka moudrosti a nevěřili byste, kolik motorkářů jezdí bezohledně a bezmyšlenkovitě. Nebuďte dalším z nich a držte si dostatečný odstup. Nejenom při čekání na zelenou, ale také při objíždění stojících aut u silnice. Nikdy nevíte, zda se neotevřou dveře a vy nepřeletíte přes řídítka.

Při jízdě na motorce myslete za ostatní

Během obyčejné jízdy po silnici může nastat řada situací, které nelze předpovídat. Řidič automobilu si ve zpětném zrcátku nevšimne motorky a začne odbočovat do levého pruhu ve chvíli, kdy jej řidič motorky začne předjíždět. Proto při každé jízdě myslete i za ostatní a auta předjíždějte vždy jen na přehledných rovných úsecích.

Před každou jízdou zkontrolujte pečlivě stroj

Máte novou motorku nebo naopak již zasloužilou společnici? Ať tak, či tak, kontrolu stavu motorky před každou jízdou nezanedbávejte. Zkontrolujte stav pneumatik, čitelnost registrační značky, množství pohonných hmot i celkový vzhled stroje. Zároveň se od hlavy až k patě oblečte do kvalitního motorkářského oblečení – a až poté se vydejte vstříc novým zážitkům.

Abyste se z každé projížďky vrátili ve zdraví, myslete při jízdě za ostatní a snažte se předvídat j jejich chování. Držte si dostatečný odstup, jezděte opatrně a nezapomínejte na kvalitní helmu, oděv i obutí.