Cesta v Austrálii
Zahraniční destinace

Australský roadtrip? Vydejte se na Velkou oceánskou cestu

Stejně jako má Amerika svou Route 66 a Argentina La Rutu 40, má i Austrálie svou ikonickou silnici – Velkou oceánskou cestu. Jak je tato silnici dlouhá, co během jízdy můžete spatřit a proč je tak populární mezi řidiči?

Silnice, jež je synonymem australského roadtripu

Velká oceánská cesta, v angličtině Great Ocean Road, případně známá také jako B100, je silnice vedoucí australskou Victorií. Její celková délka je 243 kilometrů a během cesty zažijete strmá stoupání po útesech u pobřeží. O kráse silnice vypovídá i to, že byla roku 2011 přidána na Seznam národního dědictví Austrálie.

Místa, jejichž při jízdě nevynechat

Některé úseky cesty jsou technicky náročné, ale soustředění za volantem či s řídítky v rukou, se vám vyplatí. Odměněni totiž budete nádhernými výhledy a během cesty projedete v blízkosti míst, jejichž návštěvy rozhodně nebudete litovat.

Konkrétně se jedná o:

  • vápencové skály zvané Dvanáct apoštolů
  • národní park Port Campbell
  • skalní útvar London Arch

Kromě těchto populárních lokalit vás určitě zaujmou i malé rybářské vesničky, kterých se po cestě nachází nespočet.

Pozadí vzniku slavné australské silnice

Stavba silnice B100 byla zahájena v roce 1919. Na její výstavbě se podíleli vojáci sloužící v první světové válce. Protože ale Velká oceánská cesta vznikala ve špatně dostupném terénu, přišlo během její výstavby několik dělníků o život. Silnice byla otevřena v roce 1932 a stavba byla věnována vojákům padlým během první světové války. Při jízdě po silnici buďte opatrní a pozorní a nezapomeňte ani na sjednání cestovního pojištění.

Naplánujte si s rodinou či s kamarády cestu po Austrálii a nezapomeňte do ni zahrnout také populární Velkou Oceánskou cestu. Pokud vás zaujme a budete se na ni chtít vrátit, můžete se podél ni projít také po stezce pro pěší zvané Great Ocean Walk.

Zdroj foto: www.freepi.com