Cestování po Evropě
Zahraniční destinace

Evropou na motorce či v autě: Tipy a triky pro levnější dovolenou

Těšíte se na evropský roadtrip nebo míříte pouze do jedné destinace, ale přes řadu zahraničních států? Aby vás cesta nestála veškeré úspory, přinášíme vám tipy a triky na to, jak během ní můžete ušetřit.

Jak ušetřit při tankování? Hledejte levné pumpy

Při jízdě po evropských dálnicích platí obecné pravilo, že přímo u dálnic bývají ceny nafty a benzinu vyšší, než když si z dálnice sjedete na méně frekventovanou cestu. Aby se vám hon za levnějšími pohonnými hmotami vyplatil, můžete si sjíždění z dálnice propojit s návštěvou zajímavých míst, zastávkou na občerstvení a podobně.

Chcete spát na divoko? Ne všude je to legální

Součástí levného evropského roadtripu bývá takzvané spaní na divoko. Sice nepatří k tomu nejpohodlnějšímu, ale když se rozhodnete přespat v autě na odpočívadle či ve stanu někde u cesty, nezaplatíte za to ani korunu. Tedy v případě, že v zemi, kde takto přespíte, neporušíte zákon. Ve kterých zemích vám za spaní na divoko hrozní postih?

Například v:

  • Belgii
  • Chorvatsku
  • Itálii
  • Maďarsku
  • Německu

Dodržujte zákony

Naše poslední doporučení zní jasně a jednoduše: ve všech zemích dodržujte zákony a předpisy. Cestujte s rčením o tom, že neznalost neomlouvá, v mysli a v duchu tohoto rčení si dopředu nastudujte vše, co byste měli při průjezdech danou zemí znát. Rychlostní limity, povinnou výbavu a podobně. V Rakousku je například v některých úsecích maximální rychlost na dálnicích po desáté hodině večerní snížena na 100 km/h, to jste věděli?

Užijte si svou cestu po Evropě a nezaplaťte za ni víc, než je nezbytně nutné. V některých zemích se můžete vzdát trochy pohodlí a přespat na divoko, případně jezdit po autokempech. Vyplatí se také vyhledávat benzinové pumpy, kde ceny pohonných hmot jsou o něco nižší než u dálnic. V neposlední řadě je samozřejmě důležitá perfektní znalost předpisů.

Zdroj foto: www.freepik.com