Chystáte se na dovolenou do Bulharska a chcete podniknout cestu na vlastní pěst? Celková doba, kterou za volantem strávíte, se pohybuje od 16 do 19 hodin. Čas strávený v autě se samozřejmě odvíjí od vaší cílové destinace. Kromě téměř celodenní cesty vás čeká také řada poplatků, jako je dálniční známka či mýtné. V jakém případě se vám cesta autem vyplatí?
Varianty dálničních známek v Bulharsku
Pro osobní auta do váhového limitu 3,5 tuny je nutné pořídit si v Bulharsku dálniční známku nejenom na dálnice, ale také na většinu silnic. Vybrat si můžete:
- jednotýdenní známku
- měsíční známku
- čtvrtroční známku
- roční známku
Dálniční známku si můžete koupit online, případně na benzinové pumpě či hraničním přechodu.
Nezapomínejte na další poplatky na cestě
Bulharské dálniční známky ale nejsou ty jediné, které budete cestou potřebovat. Dopředu si tedy rozmyslete, jakou trasou se do země vydáte. V úvahu připadá cesta přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko nebo přes Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, která je malebnější, ale delší. Jakmile se pro jednu z tras rozhodnete, můžete si dálniční známky do jednotlivých zemí pořídit online. Výjimku tvoří Srbsko, kde se nacházejí mýtné brány a poplatky vždy platíte při průjezdu.
Na co si dávejte v Bulharsku pozor a kdy se vám cesta vyplatí
Jakmile dojedete do Bulharska, dobře si vybírejte, kterými mosty se vydáte přes Dunaj. Některé jsou totiž zpoplatněné. Rovněž si před samotnou cestou zkontrolujte tlak v pneumatikách a jejich celkový stav. Bulharští policisté je rádi kontrolují. A kdy se vám vlastně vyplatí jet do Bulharska vlastním vozem? Tehdy, kdy jedete s početnou rodinou, jste vášniví cyklisté a vezete plně naložený nosič na kola nebo vyrážíte s paddleboardy či jiným náčiním, které se pohodlněji převáží po zemi než ve vzduchu.
Cestu do Bulharska autem si dopředu pečlivě naplánujte a promyslete si, zda se vám finančně a časově vyplatí.