Proč se vydat na Azurové pobřeží?
Zahraniční destinace

Roadtrip na Azurové pobřeží? Jih Francie zvládnete na motorce i v autě

Na jihu Francie se rozkládá romantické a malebné Cote d’Azur, Azurové pobřeží či Francouzská Riviéra. Jedná se o hojně vyhledávanou a oblíbenou oblast, a to díky nádhernému azurovému moři, oblázkovým plážím a celoročně příjemnému podnebí. Připravte své auto či motorku na dlouhou cestu a vydejte se poznat jednu z nejkrásnějších oblastí celé Francie. Proč se do této části země galského kohouta vydat a kudy jet?

Kde leží Francouzská Riviéra

O Francouzské Riviéře by se toho dalo napsat mnoho. Samotný francouzský spisovatel Stéphen Liégeard byl touto oblastí natolik okouzlen, že o ní vydal dokonce celou knihu a právě on vymyslel její název Azurové pobřeží. A to ani nebyl zdejší. Cote d’Azur se rozkládá na jihu Francie v oblasti mezi městy Menton a Cassis a právě romantické pobřeží a oblíbená přímořská města a destinace dělají z této oblasti perlu země.

Proč podniknout roadtrip na Azurové pobřeží? Nekonečné pláže, festivaly, historie i skvělá gastronomie vás okouzlí

Důvodů, proč se vydat na Azurové pobřeží, se najde mnoho. Celebrity a milovníci filmů si nenechají každoročně ujít filmový festival v Cannes. Noční život, nekonečné písečné pláže a také stopy slavného francouzského komika Louis de Funés můžete následovat v Saint-Tropez a historické památky i zajímavé výhledy do okolí si vychutnáte v Nice. Dalším lákadlem jsou samozřejmě lahodná francouzská vína a špičková kuchyně. Milovníci rychlé jízdy si zase nenechají ujít příležitost k návštěvě Monte Carla.

Kudy na Francouzskou Riviéru?

Zlákala vás představa posezení se sklenkou francouzského vína v ruce na terase s pohledem na slunce zapadající za obzor? Již se vidíte na kvalitních francouzských silnicích jak se řítíte vpřed za dalšími a dalšími výhledy a pravidelnými přestávkami na jídlo? Jakmile projedete Rozvadov, čeká vás dalších 12 hodin cesty, což se dá ve dvou řidičích v klidu zvládnout.

Cesta povede přes:

 • Mnichov
 • hraniční přechod s Rakouskem
 • Innsbruck
 • Brennerský průsmyk
 • Bolzano
 • Trento
 • Veronu
 • Brescii
 • Cremonu
 • Piacenzu
 • Janov

Z Janova do Nice vám bude zbývat již necelých 200 kilometrů po silnici podél pobřeží. Cestu si proto naplánujte tak, abyste si tento úsek mohli vychutnat ve dne. Nebudete toho litovat.

Kdy se vydat na cestu? Když se vyhnete hlavní sezóně, nemusíte se obávat davů

V létě je na Francouzské Riviéře skutečně živo a silnice bývají ucpané a neprůjezdné. Tráví zde totiž léto nejen obyvatelé Paříže, ale také sem jezdí houfy zahraničních turistů. I místní taxikáři varují turisty, aby si cestu vlastním vozem v hlavní sezóně rozmysleli. Abyste si tedy mohli Azurové pobřeží vychutnat v klidu, pohodě, bez stresu a přeplněných silnic, zvolte si ke své návštěvě období od května do začátku července, případně si počkejte na září a říjen. Uvidíte, že jízdu po italských a francouzských silnicích si užijete a neuvíznete  dopravní zácpě.

Lákadla pro milovníky jízdy v okolí Azurového pobřeží

Kromě silnic s výhledem na nekonečnou mořskou hladinu a průsmyků, které vyžadují vaši stoprocentní koncentraci, se v blízkosti Francouzské Riviéry nachází také slavný průsmyk Col de Turini. Projet se můžete také po Route des Cretes, která místy kopíruje útesy a vynese vás až na vrchol světa. Při cestě se můžete kochat pohledy z výšky i na okolní krajinu a samozřejmě se i plně věnovat řízení.

Sbalte si to nezbytné a vydejte se na roadtrip na jih Francie. Azurové pobřeží vás okouzlí svou atmosférou, nádherným a nekonečným mořem, úžasnou gastronomií, přírodou, silnicemi, výhledy do okolí a samozřejmě i historií. Patříte-li k znalcům francouzských filmů, užijete si jízdu po Francouzské Riviéře o to víc, protože je protkaná ikonickými místy ze slavných filmů.

Zdroj foto: www.pixabay.com