Pravidla v zahraničí
Zahraniční destinace

Jiný kraj, jiný mrav. Dejte si při cestování do zahraničí pozor na odlišná pravidla

Po českých silnicích se pohybujete s lehkostí a obratností a dobře víte, jaká je maximální povolená rychlost v obci, na dálnici i v obytné zóně? To z vás dělá znalého řidiče, ale pozor, v zahraničí často platí odlišná pravidla, jež byste si měli dopředu nastudovat.

Rodinná dovolená v Chorvatsku

Každý průměrný Čech strávil alespoň jednu letní dovolenou na Jadranu. Chorvatsko je totiž snadno dostupné autem, nabízí krásné moře, a i po zavedení eura se v něm dá strávit poměrně levná dovolená.

Jak je to ale s chorvatskými pravidly a nařízeními?

  • Je dobré vědět, že děti do 12 let musí sedět na zadních sedadlech. A to i tehdy, kdyby měřili dva metry. V Chorvatsku totiž záleží na věku, ne na výšce.
  • Před jízdou zapomeňte na alkohol. Stejně jako v Česku, není za volantem tolerován.
  • Vyhněte se používání mobilních telefonů při řízení. Navigování a případné vyřizování hovorů svěřte spolujezdci.

Pohodová cesta Itálií

Mohlo by se zdát, že Italové jsou benevolentní a nepotrpí si na pravidla. To si ovšem budete myslet jen do prvního přestupku.

Co byste měli při jízdě po italských silnicích vědět?

  • V autě je zakázáno kouřit, pokud v něm jedete společně s těhotnou ženou či nezletilým.
  • Hlídejte si také kam jedete. V některých zónách je nutné zaplatit mýto. Nezaplatíte-li, čeká vás nepříjemně vysoká pokuta.

Pozor na jízdu Rakouskem

Plánujete v zimě vyrazit do Rakouských Alp? Pozor na to, kam dáte lyže. Raději investujte do střešního boxu. Rakouská policie vám může za převážení lyží v interiéru vozu na sklopených sedačkách napařit pěkně vysokou pokutu.

Nedovolte, abyste kvůli neznalosti předpisů a nařízení platili během cesty na dovolenou zbytečné pokuty. Věnujte čas pečlivému plánování a přečtení předpisů. Ušetříte si totiž případné nemalé částky, které by od vás policie vyžadovala.

Zdroj foto: www.freepik.com