Zahraniční destinace

Letošní lyžovačka? V Bulharsku a bez testu!

Už se zdálo, že letos musí nadšenci lyžování na zimní radovánky bez negativního PCR testu zapomenout, ale své brány cizincům, včetně Čechů, otevírají oblíbená lyžařská letoviska v Bulharsku. Bulharská zimní střediska navíc prošla v posledních letech mohutnou výstavbou moderních lanovek a špičkových 5hvězdičkových hotelů. Komfort a skvělé sněhové podmínky jsou navíc za ceny daleko vzdálené od těch v alpských střediscích a autem jste na sjezdovce za 12 hodin!

Bansko v pohoří Pirin

Nejznámějším a nejnavštěvovanějším zimním střediskem v Bulharsku je Bansko v pohoří Pirin. Lyžuje se zde na 18 sjezdovkách, které obsluhuje směsice 15 vleků, včetně gondoly, 6místných sedaček, kotvy nebo magického koberce pro začínající lyžaře. Sněhová nadílka je v Bansku bohatá, běžně se lyžuje až do května, vrchol pohoří Pirin je totiž ve výšce 2 914 m. n. m. V Bansku se také každoročně jede jeden ze závodů Světového poháru FIS na pistě Tomba, za kterou nestojí nikdo jiný než italský lyžař Alberto Tomba. Pro vaši bezpečnost si nezapomeňte zajistit online cestovní pojištění, které kryje také rekreační zimní sporty.

Pamporovo v pohoří Rodopy

Také další z oblíbených zimních středisek nabízí lyžování až do konce dubna, protože se dolní stanice Pamporovo v pohoří Rodopy nachází ve výšce 1 420 m. n. m., horní stanice dokonce v 1 920 m. n. m. Kromě skvělého klasického lyžování je toto středisko vhodné pro běžkaře, kteří ocení 43 kilometrů dennodenně upravených tratí. V Pamporovo si užijí lyžování také děti, pro které je otevřený snow park i lyžařská škola. Nejen s ohledem na lyžování, ale také vzhledem k bezpečnostním opatřením spojené s COVID-19 si ještě před cestou sjednejte pojištění do zahraničí a koronavirus můžete během pobytu vypustit z hlavy a užívat si zimních radovánek.

Borovets v pohoří Rila

Neméně turisticky přívětivé je bulharské zimní středisko Borovets, které se nachází v pohoří Rila pouhých 73 km od Sofie a bylo dokonce první zimním centrem v Bulharsku, kam se jezdilo už na konci 19. století. V té době se středisko jmenovalo Chamkoria. Dnes je oblíbeným střediskem a také pořadatelem světových závodů v rámci poháru FIS. Borovets nabízí klasické lyžování a snowboarding na 58 kilometrech sjezdovek ve výškách 1 350 až 2 560 m. n. m. Své si užijí také milovníci freeride lyžování. Na běžkaře čeká 35 kilometrů upravených tratí, které splňují vysoké nároky Mezinárodní lyžařské federace pro pořádání běžeckých závodů.