Kdo je Oliver Bearman?
Novinky

Kdo je Oliver Bearman? Vycházející hvězda Formule 1

O víkendu se konal debut Ollieho Bermana na okruhu Formule 1, který, k údivu všech, zvládl skvěle. Odkud se tento mladí vzal a proč jsme o něm rozhodně neslyšeli naposledy?

Motokáry

Britský automobilový závodník, Oliver James Bearman, o kterém ve spojitosti se závody Formule 1 uslyšíte stále častěji, se narodil 8. května 2005 v Essexu. Se závody na motokárách začal již v roce 2013 a od té doby začal postupně sbírat ceny.

Formule 4

V roce 2020 se konal Bearmanův debut v soutěži ADAC Formule 4. Na slavném Nürburgringu a v Oscherslebenu zvítězil. S koncem sezóny obsadil celkovou sedmou příčku. O rok později přestoupil Ollie z týmu US Racing do Van Amersfoort Racing. Sezónu zahájil úspěšně, protože hned v prvním závodě se umístil na třetí příčce. V roce 2021 získal titul italského mistra Formule 4 a také vyhrál šampionát ADAC. Tím se zapsal do historie, protože jako první získal hned dva tituly Formule 4 během jedné sezóny.

Není proto žádným překvapením, že byl v roce 2021 nominován na cenu Autosport BRDC Award a tentýž rok vyhrál cenu Henryho Surteese za nejlepší výkon britského jezdce v kategorii vycházejících hvězd.

Formule 3

V roce 2022 se stal Ollie Bearman jezdcem týmu Prema a přestoupil do Formule 3. Zde opět předvedl skvělé výkony a za sezónu se celkem osmkrát umístil na předních pozicích. V průběžném pořadí na konci sezóny skončil na třetím místě s celkem 132 body a od první příčky ho dělilo pouze sedm bodů.

Formule 2

Nikoho nepřekvapilo prohlášení na konci roku 2022 o tom, že spolupráce Bearmana a Premy bude pokračovat i v následující sezoně a dojde k přechodu do Formule 2.

Ferrari Driver Academy

Od roku 2022 je Ollie Bearman také členem Ferrari Driver Academy. Což znamená, že účast v závodech Formule 1 měl již na dosah. Prvního volného tréninku Formule 1 se zúčastnil v říjnu 2023. Zajel si okruh v Mexiku i Abú Zabí a také se účastnil testu mladého jezdce ve voze VF-23. Na začátku letošního roku byl jmenován náhradním jezdcem Ferrari pro tuto sezónu.

Formule 1

Málokdo asi očekával, že Oliver Bearman se prvního závodu Formule 1 účastní již během druhého březnového víkendu. Přestože do Saudské Arábie odlétat závodit, plánoval se účastnit závodů v rámci Formule 2. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy se závodu Formule 1 ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit Carlos Sainze. Trápili ho bolesti břicha a musel podstoupit operaci slepého střeva. Ollie Bearman, jakožto náhradní jezdec Ferrari, tak zaujal jeho místo.

První závod Formule 1

Oproti ostatním jezdcům, kteří s Bearmanem na trať vyrazili, měl poměrně velkou nevýhodu. Prvních dvou tréninků se nezúčastnil, protože v té době ještě nikdo netušili, že se na okruh vypraví a měl tak pouze hodinu na to, aby se s tratí blíže seznámil. V kvalifikaci následně obsadil neuvěřitelné 11. místo za Lewisem Hamiltonem, který mu po závodě pomáhal z vozu. Bearman totiž zjistili, že závody Formule 1 jsou skutečně velmi náročné a liší se od závodů Formule 2, na které byl doposud zvyklý.

Nicméně v sobotním závodě se Oliver Bearman umístil nakonec sedmý a překvapil tím ostatní závodníky a potěšil svůj tým. Připsal si šest bodů a celkově obsadil 10. místo. Po tomto suverénním výkonu se něm hovoří jako o nové vycházející hvězdě F1 a ve svých osmnácti letech je oficiálně nejmladším pilotem Ferrari v závodech Formule 1 v historii.

Teprve osmnáctiletý Oliver Bearman si získal po svém debutu v závodech Formule 1 respekt ostatních závodníků a dostalu se mu vřelého přijetí také od fanoušků. Kudy se bude jeho kariéra dále ubírat a kdy dostane další možnost předvést se za volantem Formule 1, to se teprve uvidí.

Zdroj textu: www.f1sport.auto.cz, www.formuleshop.cz

Zdroj foto: