Tipy & rady

Rumunská Cesta světa: Projeďte se po nejkrásnější silnici Evropy

Pokud se o některé evropské silnici mluví jako o té nejkrásnější, nejmalebnější a nejzajímavější, rozhodně jí je rumunská Transfagarasan. V superlativech o Cestě světa, jak ji v Rumunsku nazývají, mluvil i Jeremy Clarkson. Při natáčení motoristického pořadu Top Gear měl totiž tu čest tuto silnici navštívit. Proč se po ní musíte projet i vy?

Horský úsek, který stojí za to

Nejoblíbenější úsek silnice se nachází v horách a při jízdě vás nejednou napadne, že jste se ocitli v zemi nikoho. Kromě vskutku nádherných výhledů na okolní přírodu potkáte cestou několik volně se pasoucích stád krav, při zastavení vás přijdou navštívit toulaví psi, a dokonce minete i nejeden vodopád. Když budete mít skutečné štěstí, zahlédnete také hnědé medvědy. Transfagarasan je zkrátka synonymem toho, co od horské silnice čekáte.

Dávejte si pozor na sníh

Svou projížďku po Transfagarašské silnici si naplánujte na letní měsíce, protože přes zimu bývá úsek kvůli sněhu obvykle uzavřen. Pro jistotu si dopředu zkontrolujte dostupnost silnice. Zpravidla bývá zavřena od října do června. Aby vaše cesta do Rumunska proběhla hladce, sjednejte si před cestou cestovní pojištění a budete v klidu.

Transalpina versus Transfagarasan

O tu nejoblíbenější rumunskou silnici svádí Transfagarašská silnice bitvu s Transalpinou. Transalpina je tou vůbec nejvýše položenou silnicí v Rumunsku a v nejvyšším bodě se budete nacházet ve výšce 2145 m. n. m., odkud budete mít velkolepý výhled do okolí. Při sjíždění Transalpiny sice nepotkáte medvědy, ale určitě vás potěší pohled na stáda oslů. Rozhodněte se, která z těchto dvou top rumunských silnic je lepší a projeďte si je obě.

Podnikněte roadtrip po Rumunsku po dvou nejkrásnějších silnicích, na které budete ještě dlouho s láskou vzpomínat.