Ostatní

Základy bezpečné jízdy na motocyklu: Jak si jízdu užít a přežít?

Kdy jindy si zopakovat zásady bezpečné jízdy na motorce než v době mimo sezónu? Pokud jste tu minulou přežili bez úhony spíše náhodu a nasekali jste na silnici spoustu chyb, pak si následující řádky přečtěte nejméně třikrát. K nejčastějším zlozvykům patří nesprávná technika krizového brzdění, nedodržování bezpečné vzdálenosti za vozidlem, ale také pozdní vypínání blinkrů. Mají je i zkušenější jezdci, natož začátečníci. A když se k nim přidají další nešvary, v podstatě je otázkou času, kdy dojde k nejhoršímu.

Správné načasování zatáčení

Nezatáčíte příliš brzy? Právě to je totiž jeden z obvyklých nešvarů, které zavání nehodou. Pře nájezdem do zatáčky byste měli vědět, jakým směrem budete motocykl směřovat. Když cestu neznáte a nevíte, kam vede, držte se při průjezdu levou zatáčkou co nejdéle vpravo a obráceně – logicky tak dlouho, než do silnice opět uvidíte.

A jistě nemusíme připomínat, že se do zatáček přidává plyn. Jedině tak bude stroj optimálně vyvážený a přední guma odlehčená.

Umění brzdit v krizové situaci

Zřejmě nejčastější příčinou pádu na motocyklu je prudké brzdění přední brzdou. Klíčové je zafixovat si moment, kdy je nejvyšší čas pustit zablokovaného kolo. A samozřejmě mít dostatek času na racionální reakci, čehož docílíte jedině tak, že budete předvídat, dívat se daleko před motocykl a respektovat dopravní značení. A co se týče krizového brzdění, nacvičte si ho někde na opuštěném místě.

Dodržování bezpečné vzdálenosti

Jak již zaznělo v úvodu, lepení se něčí zadek je na českých silnicích docela folklór. Na bezpečný odstup dokonce upozorňují svislé dopravní značky ve spojení s příslušnou vodorovnou dopravní značkou. Ale abychom to zkrátili – nechcete-li se někomu podívat do kufru přes páté dveře, udržujte si před vozem jedoucím před vámi větší rozestup.

Vypínání směrových světel

Vypnout blinkr zapomene čas od času každý. Nestřílí se za to. Ale na druhou stranu vás může vědomé ignorování nevypnutého blinkru dostat do problémů, a to především ve městě.

Rada na závěr zní: chcete-li jezdit bezpečně, zkuste jezdit tak, jako kdybyste měli poslední bod do odebrání řidičáku. Anebo si představte, že vás bedlivě sleduje policejní vůz a čeká na sebemenší chybu.